Żuraw origami – znaczenie {symbolika}

Żuraw-crane-bird-1

Taniec godowy żurawi

żuraw (Tsuru) w tradycji japońskiej jest symbolem szczęścia i długowieczności, ale również według niektórych źródeł honoru i lojalności, jest też chyba najbardziej rozpoznawalnym przykładem sztuki składania papieru.

Żuraw-malarstwo

Żuraw w malarstwie

Żuraw pojawia się często w heraldyce Japonii oraz w szeroko rozumianej sztuce. Według japońskich wierzeń żuraw żyje tysiąc lat, mówi się o nim też „ptak szczęścia”.Matka modląca się o ochronę pod skrzydłami żurawia dla swojego dziecka, mówi specjalną modlitwę, która po przetłumaczeniu brzmi mniej więcej tak:

O stada niebiańskich żurawi, okryjcie me dziecko swoimi skrzydłami.
sadako

Sadako Sasaki

Żuraw to piękny majestatyczny ptak, dozgonnie wierny swojemu partnerowi, jest silnym i wdzięcznym zwierzęciem. Ponieważ żuraw jest bardzo ważny w kulturze Japonii, wierzy się że gdy jakaś osoba złoży tysiąc żurawi z papieru, jej życzenie zostanie spełnione.

pomnik

Pomnik Sadako

Należy wspomnieć o smutnej, ale też dającej otuchę historii Sadako Sasaki, dziewczynki cierpiącej na chorobę popromienną po zrzuceniu bomby na Hiroszimę, Sadako postanowiła postąpić zgodnie z wierzeniami Japończyków i złożyć tysiąc żurawi, nie udało się jej to, złożyła tylko 644 i umarła, po jej śmierci uczniowie z jej klasy doskładali pozostałe 356 by oddać jej cześć.

Aby upamiętnić hart jej ducha został wzniesiony 
pomnik w Parku Pokoju Hiroszimy.

A zatem po II wojnie żuraw stał się również symbolem pokoju. Żurawie origami niosą nadzieję i są wzniosłą ideą, jeśli lubisz się uczyć, naucz się składać żurawia w bardzo prostym i przystępnie wytłumaczonym sposobie.

 

Dodaj komentarz