Origami – początki zaginania papieru

tsai-lun

Caj Lun

A wszystko zaczęło się w Chinach, w roku 105 naszej ery, wtedy to cesarz Ho Ti nakazał Caj Lunowi, swojemu ministrowi, uporządkowanie cesarskiej biblioteki, pełnej zapisanych deszczułek. Metodą prób i błędów Caj Lun wytworzył w końcu papier z łyka drzewnego, odpadów konopnych oraz sieci rybackich, nowy materiał stał się natychmiast popularny w Chinach. Wraz z pojawieniem się papieru pojawiła się idea jego zaginania, o pomysłowi Chińczycy. Prawdopodobnie pierwsza forma stworzona ze zginanego papieru to Yuan Bao, czyli rodzaj środka płatniczego wykonanego w oryginale ze srebra lub złota. Figurki ze zginanego papieru były w tamtych czasach palone w ofierze w uroczystościach ku czci zmarłych.

shide

Shide

W VI wieku papier przywędrował do Japonii i Korei dzięki mnichom buddyjskim, spotkałem się z informacją że przypisuje się to jednemu mnichowi, o imieniu Dokyo, właśnie w Japonii zginanie papieru urosło do rangi sztuki i wyewoluowało do zjawiska, które znamy obecnie jako origami. W Japonii początkowo papier był bardzo drogi, i nie był dostępny dla przeciętnego obywatela, więc występowanie origami ograniczało się do religijnych uroczystości i ceremonii państwowych. Jednym z pierwszych przykładów przedmiotu ze zginanego i przycinanego papieru jest Shide, jest to forma o kształcie zygzaka przyczepiona do kijka drewnianego, służyła do ceremonii oczyszczania, abstrakcyjnie można porównać ją do rodzaju magicznej różdżki. Innym przykładem wczesnego  origami jest Mecho i Ocho, według tradycji wykorzystywane podczas ślubu, papierowe motyle odpowiednio żeński i męski zakładane były na butelkę sake.mecho i ocho Są to bardzo sławne formy, ponieważ są prawdopodobnie pierwszym pełnoprawnym origami. W porównaniu do dzisiejszych origami przedstawiających motyle, Mecho i Ocho są dosyć mało realistyczne, co dodaje im uroku i historycznego piękna.

Tak zaczyna się historia origami, dziś papier jest wszechobecny i totalnie tani i istnieją miliony wzorów według których można go zginać, a wszystko dzięki niezmierzonej pomysłowości i niezmordowanej pasji genialnego gatunku homo sapiens.

Dodaj komentarz