Chciej mniej – filozoficzny przełom i wartości zmyślone.

Chciej mniej! Czy warto pozbyć się chcenia? Czy można rozwijać się niezależnie od posiadania? Jak przestać marzyć o dobrach materialnych? Tego typu pytania 🙂

memowa twórczość chciej mniej
tworzę też memy

Chciej mniej! Opowiem o sposobach które wypracowałem aby być szczęśliwym może się zainspirujesz czymś?

Taką bajkę radziecką pamiętam z dzieciństwa, opowiadała o larwie której nie chciało się przekształcić w motyla byłem dzieckiem jak to oglądałem. Mimo że larwa symbolizowała bumelanta to ja powiedziałem sobie że chcę być jak ona. Chcę pozostać dzieckiem nie chcę dorosnąć. Pamiętam bar z kebabem wiele lat później. Siedziałem w nim i przyszło mi do głowy: Rób tak jak odradzają Ci inni. Przeżyj życie po swojemu.

Czy można bogacić się bez wydawania pieniędzy?

Odpowiedzią jest tworzenie. Gdy tworzę bogacę się emocjonalnie i materialnie. Powiększam posiadanie bez kupowania, bez wydawania pieniędzy, oszukuję w ten sposób instynkt gromadzenia. To idzie dalej, w moim portfolio jest opcja sprzedaży w której śrubuję ceny. Gdy patrzę na swoje portfolio czuję się bogaty, pracuję na nie każdego dnia.

Chciej mniej. W sukurs przychodzi Allegro 🙂 Wprowadzili niedawno opcję obserwacji przedmiotów. Efekt jest taki że zamiast kupować obserwuję. Zdaję sobie sprawę z radości jaką daje zakupienie czegoś, ale pojawiają się też inne uczucia, człowiek staje się odpowiedzialny za kolejny przedmiot, który prawie zawsze odbiega od marzeń.

Czasem przychodzi chęć posiadania elektroniki, nie jestem całkiem od tego wolny. Mam wypatrzony na Allegro tablet, chcę go mieć ale odkładam na później, gdy myślę o nim, dochodzę do wniosku że wcale go nie potrzebuję, korzystam przecież z laptopa mam tutaj swój warsztat pracy i rozrywkę, kupię tablet gdy zepsuje mi się laptop. Odkładanie na później to sposób na chcenie.

Tego typu sposoby chyba jest tego więcej ale nie chce mi się więcej pisać. Wyznaję minimalizm ten artykuł chciałem rzucić w twarz materializmowi chęciom posiadania, wartościowaniu przez pryzmat pieniędzy. Chcenie więcej imperializm materialistyczny widać na każdym kroku przejawia się zanieczyszczeniem planety gdy myślę o plastiku w oceanach ciarki przechodzą mam jedną radę dla świata: chciej mniej, zwolnij imperialistyczne tempo, rozwiaj się do wewnątrz, nie potrzebujesz więcej rzeczy.

Dodaj komentarz